Čo je to environmentálne zodpovedná tvorba?
V prvom rade verím, že je to naša povinnosť. Je to tvorba založená na empatii, ale aj na sebeckej potrebe prežiť ako živočíšny druh. Stavebný sektor má na svedomí približne 37 % z celosvetových emisií.
Priemerný Slovák vyprodukuje ročne 5888 CO₂e. Zaujíma ťa, koľko emisií vyprodukuješ ročne ty?
Ale nie sú to len emisie. Každá produkcia má na planétu spravidla negatívny dopad - znečisťuje vzduch, vodu a pôdu, vyčerpáva zdroje, ničí ekosystémy, tvorí odpad a zabíja flóru, faunu aj ľudí. Zjednodušene - produkcia produkuje zlo. Menej je preto niekedy viac.Environmentálne zodpovedná tvorba sa teda snaží o minimálny dopad na životné prostredie. Je to komplexná veda, ale vieme si pomôcť niekoľkými zásadami: Vyžadovať zodpovedný prístup autora. Praktizovať minimalizmus. Nebúrať, ale obnovovať. Navrhovať pre dlhovekosť. Aplikovať cirkulárny dizajn. Uvažovať so všetkými fázami životného cyklu. Venovať pozornosť zabudovaným aj prevádzkovým vplyvom. Rozpoznávať šetrné materiály a procesy. Zapájať do návrhového procesu odborníkov. Práca so zeleňou. A ďalšie.
Vývoj ľudských hodnôt v priebehu života
Mladí ľudia často kladú dôraz na materiálne veci, statusové symboly alebo hmotné úspechy. Táto fáza je často poháňaná spoločenskými normami, osobnými ambíciami a túžbou po istote alebo identite. Počas dospievania si ale mnohí začnú uvedomovať, že veci neprinášajú trvalé šťastie. Namiesto toho sa hodnoty presúvajú k skúsenostiam – cestovaniu, učeniu sa, tvorivým aktivitám. Tieto zážitky obohacujú život spôsobmi, ktoré veci nemôžu. Mentálne zrelí ľudia časom pochopia, že najväčšia radosť a naplnenie v živote prichádza z autenticity a hodnotných vzťahov – rodiny, priateľov, partnerov, mentorov. Tieto spojenia poskytujú podporu, zmysel a pocit príslušnosti. Samozrejme, tento vývoj (veci > skúsenosti > vzťahy) nie je vždy univerzálny ani lineárny. Mnohí budú proste navždy túžiť hlavne po rýchlom autíčku, a to je v poriadku.
Materializmus je krásna téma.
Jednou z interpretácií materializmu je ich rozdelenie na kapitalistický a minimalistický.
Kapitalistický materializmus je často spojený s konzumnou spoločnosťou, kde sa kladie dôraz na neustálu túžbu po nových veciach, majetku a materiálnych statkoch. Tento druh materializmu poháňa pocit, že šťastie a úspech sú merané množstvom a hodnotou vecí, ktoré vlastníme. Môže to viesť k neustálej snahe o získavanie nových a lepších vecí, čo môže mať za následok povrchný spôsob života, ktorý sa zameriava viac na vlastnenie, než na hodnoty, ako sú vzťahy alebo osobný rozvoj.Minimalistický materializmus sa zameriava na hodnotu toho, čo máme, bez potreby neustále hromadiť nové veci. Neignorujeme materiálne potreby, ale hľadáme rovnováhu a spokojnosť s menej, no hodnotnejšími vecami. Materializmus sa tak stáva nástrojom na spokojný a zmysluplný život, nie prostriedkom na neustálu konzumáciu. Ja mám napríklad veľmi rád tých pár veci, ktoré vlastním už roky. Mnohé z nich som dostal, zdedil alebo našiel.
Výhody minimalistického materializmu
Nemusím byť toľko v práci. Šetrím čas a energiu, lebo nemusím ísť kupovať, preberať, odbaľovať, udržiavať, vyhadzovať a potom kupovať náhradné - platí aj pre kupovanie, udržiavanie, vyhrievanie, chladenie a osvetlovanie každého m2 stavby. Ušetrené peniaze mi môžu zarábať ďalšie peniaze investovaním. Šetrí to starosti, stres, úzkosť a čas pri rozhodovaní pri kúpe, pri preberaní zásielky, pri reklamácií, pri užívaní, pri poškodení alebo sťahovaní. Mať menej stresu a viac času je zároveň aj veľmi zdravé. Je to environmentálne zodpovedné. Viac sa vieme zamerať na to, čo je v živote skutočne dôležité. Namiesto fyzických darčekov si vieme dávať zmysluplnejšie nehmotné dary. Zvýšená sloboda a flexibilita. Vedie to k zvýšenej vďačnosti a spokojnosti. Človek sa menej porovnáva práve keď toho má menej. Začína sa vedecky potvrdzovať, že minimalizmus podnecuje produktivitu, kreativitu a môže viesť celkovo ku šťastnejšiemu a zmysluplnejšiemu životu. Nevýhody sa hľadajú ťažšie.
Environmentálne zodpovedné materiály.
V prvom rade je to drevo, pretože je dostupné, tvrdé a v správnych podmienkach vydrží prakticky navždy. Navyše má po ošetrení vyššiu odolnosť voči požiaru ako železobetón, takže sa z neho stavajú už aj mrakodrapy.
Ďalším šetrným materiálom je kameň, ktorý síce nepatrí k obnoviteľným zdrojom, ale má výborné fyzikálne vlastnosti, predovšetkým odolnosť proti vode a mechanickému poškodeniu. Používa sa u nás aj v zahraničí, a to už tisíce rokov (egyptské pyramídy, aténsky Panthenón, rímske Koloseum). Dnes sa kameň najčastejšie používa ako základ stavby, dlažba, sokel, múr, stena, schodisko, kuchynská doska, obklad, pec, komín, strešná škridla, vodný prvok, socha a ďalšie.
Hlina je ďalším z prírodných materiálov, ktoré majú aj u nás bohatú históriu. Hlina má veľa výhod. Je lacná, dostupná, tvarovateľná, hravá, chemicky nezávadná, zvuovo izolačná, odolná, termo-akumulačná, reguluje vlhosť, pohlcuje pachy a dokáže vydžať aj stovky rokov. Má však jednu významnú nevýhodu - nízku odolnosť voči vode. Preto je konzultácia s odborníkom veľmi dôležitá. My sme s hlinou už niekoľko krát pracovali, ale inšpirovať sa vieme aj príkladom zo Slovenska.
Medzi ďalšie udržateľné materiály patrí slama, celulóza, korok, konope, ľan, ovčia vlna, bambus, prútie... Každý materiál sa má používať predovšetkým tam, kde jeho fyzikálne vlastnosti dávajú zmysel. Pokiaľ ide o ich estetickú stránku, väčšia ľudí považuje prírodné materiály za krásne. Začína sa tiež potvrdzovať, že napr. drevo má na naše mentálne zdravie výrazný pozitívny dopad.
Je drevo naozaj udržateľné?
Áno, je. Drevo sa radí medzi obnoviteľné zdroje. Ak vysadíme hospodársky les a každých 80 rokov ho vyrúbeme a následne zasadíme ďalší, tak nám stromy budú ochotne sekvestrovať uhlík. Ak drevo použijem na stavbu alebo nábytok, tak tam uhlík zostane, pokiaľ sa to drevo nezničí. Čiže napríklad aj tisíc rokov ako také dubové koly, na ktorých stoja Benátky. Treba veľa vysádzať a veľa kácať. Pozor! Udržateľné je to iba vtedy, keď sa to robí odborne a len v lesoch na to určených. Ilegálna ťažba je nielen protiprávnou, ale často aj často veľmi nešetrnou voči životnému prostrediu.Žiadna technológia vymyslená človekom sa zatiaľ nechytá na fotosyntézu. Rastlina efektívne zachytáva oxid uhličitý (CO₂) a premieňa ho na stavebný materiál a navyše uvoľňuje kyslík (O₂). Drevo má preto záporné hodnoty emisií. No ďalšia radosť vo mne!
Čo sa dá pri rekonštrukcií zachovať?
Všetko, čo umožňuje technický stav a čo nám dáva zmysel zachovať. Zachovávanie predmetov, nábytku a konštrukcií nám vie šetriť čas, peniaze, životné prostredie a na oplátku dať priestoru kvalitné materiály,
kultúrnu hodnotu a dušu. Najčastejšie sa zachovávajú parkety, stropné trámy, steny, omietky, tvárnice, okná, dvere, dlažba, zárubne, radiátory, nábytok a zeleň. Do návrhu vieme zapracovať dokonca aj second-hand úlovky z iných zdrojov. Architektúra, ktorá takto vzniká, vie byť výnimočná. Posúď sám.Ak človek verí, že nové je vždy lepšie, tak nikdy vlastne nemôže byť šťastný, pretože je neustále viazaný na budúcnosť a na niečo, čo ešte nemá. Tento postoj vytvára nekonečný cyklus nenaplnenia.
Kde sa dajú získať šťavnaté second-hand úlovky?
Po second-hand úlovkoch (nábytok, ale aj stavebné materiály) je na západ od nás už dlho veľký dopyt, takže tam dobre funguje aj infraštruktúra. Nádherným príkladom z Belgicka je projekt Rotor Deconstruction. Na Slovensku treba byť vynaliezavejší. Ja rád začínam na bazoš.sk, za-odvoz.sk, aukro.sk alebo Facebook Marketplace. Stačí trpezlivo striehnuť a odmenou bývajú kvalitné úlovky.
Ďalším skvelým spôsobom je pýtať sa - na sociálnych sieťach, susedov aj rodiny. Pivnice alebo povaly starých rodičov skrývajú zázraky a toto je výborná príležitosť, ako ich konečne využiť.
Tretím spôsobom je návšteva REUSE stredísk. Na Slovensku ich máme niekoľko a každé ponúka niečo iné. Sú to napríklad: Bratislavské centrum opätovného použitia KOLO, trnavské Back2Life a Baterkáreň, Prešovský Fecupral, rozbiehajúce sa košické Re-use centrum a ďalšie.
Pre drahšie, kvalitne zrenovované a značkové kusy s kultúrnou hodnotou je možné striehnuť na renove.sk, oziveno.cz, artnum.sk, nanovo.cz, novoretro.cz a ďalších.